Schaubmaurov mlyn SNG v Pezinku
![]() |
Schaubmarov mlyn v pezinskej časti Cajla je miesto s výnimočnou atmosférou – historický mlyn je obklopený vidieckym dvorom a starým ovocným a orechovým sadom. Prírodný charakter lokality a prítomnosť výtvarného umenia ho predurčujú na to, aby sa stal jedinečným a príjemným miestom na oddych a trávenie voľného času pre deti aj dospelých. |
Mlyn, známy aj ako Schaubmarov mlyn, patrí SNG od 70. rokov 20. storočia. Ako jediný kompletne zachovaný mlyn na Slovensku je dnes vzácnou historickou a technickou pamiatkou. Okrem funkčnej mlynárskej technológie a expozície o histórii mlyna v ňom sídli aj galéria výtvarného umenia, ktorý prezentuje najmä súčasné profesionálne výtvarné umenie a dizajn.
Počas celého roka sa v mlyne konajú rôzne podujatia pre verejnosť, školákov, rodiny s deťmi – od vzdelávacích až po kultúrne a spoločenské podujatia, venované témam súvisiacim s umením, prírodou, či jedlom.
>> https://www.sng.sk/pezinok
(Po)saďte sa u nás
Minulý rok sa v SNG pustili do obnovy celého areálu a tvorby nového programu s cieľom vybudovať zo Schaubmarovho mlyna miesto, kam vybehnete s rodinou alebo s kamarátmi na výlet do prírody, za umením, workshopmi, trhom či koncertom vašej obľúbenej kapely. Plánujú vysadiť 33 nových stromov a viac ako 100 ovocných a okrasných kríkov. Chodníky, lavičky, siete či ohnisko na opekanie sú samozrejmosťou. | ![]() |
Pripravili čiastočnú rekonštrukciu areálu a tento rok chceme začať s obnovou sadu a sprístupniť ho verejnosti. Na tomto projekte spolupracuj[ s Petrom Jurkovičom a Kristínou Tomanovou z architektonického ateliéru JRKVC a záhradným architektom Danom Lapšanským. Časom by mali pribudnúť aj včelíny, vtáčie búdky či hmyzí domček a svoje miesto tu budú mať aj skleník, zeleninové a bylinkové záhony.
Želáme si, aby bol sad otvorený pre všetkých a stalo sa z neho príjemné oddychové a stretávacie miesto pre ľudí, ktorí chcú tráviť čas na čerstvom vzduchu. Vsadili sme na prevažne lokálne druhy ovocných stromov a kríkov, vrátane starých odrôd. Tešiť sa môžete na duly, hrušky, jablone, marhule, slivky, čerešne a višne a vysadíme aj moruše. Budú aj egreše, červené a čierne ríbezle, josty, maliny a černice. Z tých menej zvyčajných, ale nemenej cenných druhov budeme sadiť napríklad aj aróniu. Z okrasných stromov a kríkov sme vybrali dub, škumpu vlasatú či bršlen. V sade neskôr pribudne aj vinič, na dvore budú aj bylinkové a trvalkové záhony a v jeho strede lipa. Páči sa nám predstava prirodzenej záhrady – ovocného sadu, ktorý pripomína detstvo u starých rodičov na dedine. Stromy, kríky či trvalky, ktoré v areáli Schaubmarovho mlyna plánujeme vysadiť, sme vyberali tak, aby sme ich vedeli zužitkovať – na varenie džemov a kompótov, prípravu sušených čajov alebo len tak do vázy. Toto všetko je totiž pre nás námetom na množstvo tvorivých, vzdelávacích či remeselných aktivít a tiež na výrobu vlastných produktov.
Združenie domových samospráv prispelo na obnovu Schaubmaurovho parku sumou 2000,-EUR. Pomôžte aj Vy.
>> crowdfunding na Startlabe