Schaubmaurov mlyn SNG v Pezinku

Schaubmarov mlyn v pezinskej časti Cajla je miesto s výnimočnou atmosférou – historický mlyn je obklopený vidieckym dvorom a starým ovocným a orechovým sadom. Prírodný charakter lokality a prítomnosť výtvarného umenia ho predurčujú na to, aby sa stal jedinečným a príjemným miestom na oddych a trávenie voľného času pre deti aj dospelých.

Mlyn, známy aj ako Schaubmarov mlyn, patrí SNG od 70. rokov 20. storočia. Ako jediný kompletne zachovaný mlyn na Slovensku je dnes vzácnou historickou a technickou pamiatkou. Okrem funkčnej mlynárskej technológie a expozície o histórii mlyna v ňom sídli aj galéria výtvarného umenia, ktorý prezentuje najmä súčasné profesionálne výtvarné umenie a dizajn.

Počas celého roka sa v mlyne konajú rôzne podujatia pre verejnosť, školákov, rodiny s deťmi – od vzdelávacích až po kultúrne a spoločenské podujatia, venované témam súvisiacim s umením, prírodou, či jedlom.
>> https://www.sng.sk/pezinok

(Po)saďte sa u nás

Minulý rok sa v SNG pustili do obnovy celého areálu a tvorby nového programu s cieľom vybudovať zo Schaubmarovho mlyna miesto, kam vybehnete s rodinou alebo s kamarátmi na výlet do prírody, za umením, workshopmi, trhom či koncertom vašej obľúbenej kapely. Plánujú vysadiť 33 nových stromov a viac ako 100 ovocných a okrasných kríkov. Chodníky, lavičky, siete či ohnisko na opekanie sú samozrejmosťou.

Pripravili čiastočnú rekonštrukciu areálu a tento rok chceme začať s obnovou sadu a sprístupniť ho verejnosti. Na tomto projekte spolupracuj[ s Petrom Jurkovičom a Kristínou Tomanovou z architektonického ateliéru JRKVC a záhradným architektom Danom Lapšanským. Časom by mali pribudnúť aj včelíny, vtáčie búdky či hmyzí domček a svoje miesto tu budú mať aj skleník, zeleninové a bylinkové záhony.

Želáme si, aby bol sad otvorený pre všetkých a stalo sa z neho príjemné oddychové a stretávacie miesto pre ľudí, ktorí chcú tráviť čas na čerstvom vzduchu. Vsadili sme na prevažne lokálne druhy ovocných stromov a kríkov, vrátane starých odrôd. Tešiť sa môžete na duly, hrušky, jablone, marhule, slivky, čerešne a višne a vysadíme aj moruše. Budú aj egreše, červené a čierne ríbezle, josty, maliny a černice. Z tých menej zvyčajných, ale nemenej cenných druhov budeme sadiť napríklad aj aróniu. Z okrasných stromov a kríkov sme vybrali dub, škumpu vlasatú či bršlen. V sade neskôr pribudne aj vinič, na dvore budú aj bylinkové a trvalkové záhony a v jeho strede lipa. Páči sa nám predstava prirodzenej záhrady – ovocného sadu, ktorý pripomína detstvo u starých rodičov na dedine. Stromy, kríky či trvalky, ktoré v areáli Schaubmarovho mlyna plánujeme vysadiť, sme vyberali tak, aby sme ich vedeli zužitkovať – na varenie džemov a kompótov, prípravu sušených čajov alebo len tak do vázy. Toto všetko je totiž pre nás námetom na množstvo tvorivých, vzdelávacích či remeselných aktivít a tiež na výrobu vlastných produktov.

Združenie domových samospráv prispelo na obnovu Schaubmaurovho parku sumou 2000,-EUR. Pomôžte aj Vy.
>> crowdfunding na Startlabe